Kamery do domu

Zainstaluj i czuj się bezpiecznie

oddziaływanie elektromagnetyczne

Oddziaływanie elektromagnetyczne a smart home

Oddziaływanie elektromagnetyczne w systemie smart home

Inteligentny dom jest ideą, która staje się coraz bardziej popularna. Wiele rozwiązań smart home jest dostępnych dla przeciętnego użytkownika. Zarówno pod względem przystępnej ceny, jak i prostej instalacji. Automatyzacja wielu funkcji w domu jest komfortowa i możliwa dzięki systemom smart home. Wygodnie można sterować oświetleniem oraz systemami bezpieczeństwa, a nawet zarządzać energią oraz aktywować alarmy domowe. Pojawiają się jednak pytania dotyczące pola elektromagnetycznego (PEM), bowiem rozwój technologii i coraz większa liczba urządzeń podłączonych do sieci może niepokoić. Potencjalne oddziaływanie elektromagnetyczne wzbudza pewne kontrowersje, dlatego warto posiadać rzetelne informacje na ten temat.

Pola elektromagnetyczne są wszędzie wokół nas. Generują je naturalne źródła, jak chociażby słońce. Jednak większość generują ludzkie działania, a w szczególności urządzenia elektryczne i elektroniczne. Są to między innymi telewizory, telefony komórkowe i oczywiście urządzenia smart home. Chociaż PEM ma wiele różnych form, urządzenia smart home generują niskie natężenie pola elektromagnetycznego.

Badania naukowe o szkodliwości PEM

Obecne dowody naukowe wskazują, że niskoczęstotliwościowe PEM nie stanowią znaczącego ryzyka dla zdrowia. Jednak niektóre badania sugerują możliwe związki między długotrwałym narażeniem na PEM a pewnymi problemami zdrowotnymi. Obserwuje się bóle głowy, zmęczenie czy zaburzenia snu. Warto jednak zauważyć, że te badania często krytykuje się za brak spójności i niejasności metodologiczne. Wobec tego nie ma obecnie jednoznacznego potwierdzenia, że pole elektromagnetyczne tego typu szkodzi człowiekowi. Możliwe są jedynie wiarygodne pomiary elektromagnetyczne, ale bez długofalowych wniosków.

W zależności od typu urządzenia, poziomy PEM również będą zróżnicowane. Inteligentne termostaty, czujniki ruchu, oświetlenie LED oraz inne często wybierane dodatki zazwyczaj generują bardzo niskie poziomy pola elektromagnetycznego. Z kolei wyższe poziomy PEM wygenerują inteligentne liczniki energii. Mimo tego, nadal są one znacznie poniżej granic uznawanych za bezpieczne i można ich używać bez obaw.

Zapobieganie potencjalnym negatywnym skutkom

Istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby ograniczyć do minimum potencjalny niekorzystny wpływ urządzeń smart home na człowieka. Można wybrać urządzenia smart home, które komunikują się za pomocą niskoczęstotliwościowego sygnału radiowego zamiast Wi-Fi. Usunięcie niewykorzystywanych w domu urządzeń, również jest sposobem na ograniczenie pola elektromagnetycznego. Część w czasie snu można dezaktywować. Istotne jest także, aby na bieżąco aktualizować urządzenia smart home. Producenci bowiem nieustannie opracowują nowe, lepsze oprogramowanie, które pozwala na przykład ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a tym samym oddziaływanie elektromagnetyczne.

Jeśli mimo podjętych kroków niepokoi nas poziom PEM, można zainwestować w amatorskie mirniki. Przy tym należy pamiętać, że jedynie laboratorium akredytowane jest w stanie dokonać w pełni rzetelnych pomiarów.

© 2019 - Zainstaluj kamery do domu i czuj się bezpiecznie
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation